Rhacodactylus auriculatus

 

Chov tohto gekona je obdobný ako u častejšie chovaného príbuzného Rhacodactylus ciliatus. Aurikuláty môžeme chovať v páre alebo v skupinách s jedným samcom.
 

Terárium
Pre chov je vhodná nádrž orientovaná na výšku, vybavená zadnou stenou prípadne aj boky z kôry alebo korku. Ako podklad slúži rašelina s pieskom v dostatočnej vrstve, aby tu mohla samica klásť vajcia, poprípade môžme ponúknuť kladisko. Vybavenie terária tvoria konáre, kusy kôry a korkové dutiny tak, aby sa v nich mohli gekón cez deň schovávať a mali pocit bezpečia a v noci ich mohli využiť na lezenie.

 

Potrava
Kŕmime 2x týždenne cvrčkami obalenými vo vitamínovominerálnej zmesi a raz týždenne ovocím, alebo ovocnými kašičkami pre deti. Zvyšky ovocia a ovocných kaší odstraňujeme druhý deň po kŕmení, aby nezačali plesnivieť a hniť.


Rozmnožovanie
V sezóne dospelé samice (najnižšia hmotnosť na pripustenie samice je 40-45 g) kladú zhruba po tridsiatich dňoch dve kožovitá vajcia, ktoré zahrabávajú do substrátu. Vajcia opatrne vyberieme a inkubujeme v izbovej teplote (20-25 ° C) v plastovej krabičke na inkubačnom substrátu (perlit, vermikulit). Pri vhodných podmienkach sa za cca 90 dní liahnu mláďatá. Tie sa po vyliahnutí vyzliekajú a do 14 dní začínajú prijímať potravu. Je vhodné zo začiatku ovocnou zložkou kŕmiť menej, alebo vôbec. Pohlavne dospievajú v jednom roku života však pre pripustenie je najlepšie orientovať sa podľa hmotnosti samice a jej zdravotného stavu.

Rhacodactylus auriculatus patrí medzi dobre chovatelné gekóny bez špeciálnych nárokov na chov, pri dodržaní správnych podmienok sa niet čoho báť.