Iguana iguana

 Leguán zelený patrí v dospelosti medzi najväčšie  druhy jašterov,dorastajú dĺžky 130-180cm z čoho 2/3 dĺžky pripadajú na chvost.Leguány žijú vysoko v korunách stromov, v okolí vodných tokov , v pásmach tropických dažďových pralesov Strednej a Južnej Ameriky,veľmi dobre šplhajú a plávajú.

vyskyt-iguana.jpg

zdroj obtázka :https://www.reptile.cz/images/stories/Lego_rozsireni/Biomy_svetaLego.jpg
 
Iné názvy: Green Iguana, Grüner Leguan, Leguán zelený
 
Potrava:
Posledné výskumy ukazujú, že je 100% bylinožravec aj keď v prírode počas kŕmenia skonzumujú na listoch sa nachádzajúci hmyz. Leguána kŕmime viackrát denne vždy čerstvou potravou a nesmieme zabudnúť na čistú pitnú vodu. Aj keď leguána možno nikdy neuvidíme piť, musí mať dostatok vody.Niektoré pijú pri roseni alebo pri kúpaní,jednoducho olizujú kvapky vody.

Hlavnou zložkou potravy sú listy a listová zelenina: Listy a kvety púpavy, lucerka, ďatelina, skoroceľ, vika siata, hluchavka biela, žerucha, rukola, roketa, polníček, listy aj kvety ibišteku, pór, čakanka, listy kalerábu, mrkvová vňať, listy jahôd, malín, ostružín, viniča, ríbezle, moruše, kvety a listy všetkých ovocných stromov, ruže, muškáty, listy lipy, brezy.
V zimnom období,keď nie je dostatok prírodnej potravy kŕmime aj zeleninou:  tekvica, cuketa, dyňa, zelená fazuľka, strúhaná mrkva, petržlen, paštrnák,zeler, červená repa, listy redkvičky,kalerábu, šalátová uhorka, paprika,čínska kapusta,kučeravý kel,poľné uhorky,stopkový zeler .  Ovocím kŕmime málo, iba ako spestrenie potravy, alebo mlsotu ako odmenu: jablko,hrozno,banán,jahody,mango,avokádo,hruška,čerešne,

slivky,kivi. 

 

 

 Do stravy môžeme tak 2x za 14 dní pridať pre spestrenie varenú neosolenú ryžu, pšeničné klíčky, mungo fazuľu, bezvaječné cestoviny,ovsené vločky - ale leguánom starším ako 1 rok.

Zeleninu a ovocie nastrúhame strúhadlom-pri krájani hrozí udusenie kúskami potravy.

Na trhu boli aj kvalitné granulované krmivá na rastlinnej báze,ale  sú čoraz menej dostupné, pri kúpe si treba dávať pozor na zloženie,lebo niektorí vyrobcovia pridávajú rôzne živočišne, najmä rybie prísady. Ja vôbec takéto krmivo nepoužívam.
 

Terárium:

Terárium pre leguána staviame orientované hlavne na výšku, leguány sú stromové  jaštery a väčšinu času trávia vylihovaním v najvyššej časti terária.Na začiatok pri kúpe malého 30-40 cm prcka doporučujem menšie /120-150 x100x80cm/. /v x š x h / .Skôr si na nás zvykne a nebude vo veľkom stratený a hlavne budeme mať dostatok času na prípravu veľkého terária.Malo by byt umiestnené na podstavci nie na zemi,s otváraním z predu.Leguán musí mať pocit bezpečia,preto je vhodné aby konáre prípadne miesto na odpočinok a vyhrievanie bolo nad úrovňou našej hlavy.Nedoporučujem terárium prerobené z akvária.Pri manipulácii a prístupu zhora dochádza k stresovaniu zvierata.Majú vrodený inštinkt - strach z vtákov a pod.. 
Terárium je najvhodnejšie umiestnit čo najbližšie k oknu aby mal leguán dostatok denného svetla.Ak je okno na slnečnej strane,musime v lete davať pozor aby nedošlo k prehriatiu leguána!Častejšie rosíme,popripade okno zatienime žalúziami a pod.

 Pre dospelého leguána je vhodné terárium 250 - 200 /v/ x 200 - 160/š/  x 150 /h/  cm,ak máme dostatok miesta, aj väčšie.
Aby mohol šplhať a loziť, osadíme ho silnými konármi /niekoľko osadíme aj vodorovne, aby mal možnosť sa pekne natiahnuť/. Keďže radi leňošia a ohrievajú sa,môžeme do terária umiestniť aj pár políc,kde mu budeme dávať misky s potravou a vodou. Používame konáre všetkych ovocných stromov, ďalej buk, dub,hrab,jaseň ,lipa, breza, topoľ,smutná vŕba...
Nevhodné sú ihličnaté stromy, pretože aj po dlhom čase vylučujú smolu, nevhodný je agát, akácie, oliva,baza .
Konáre upevníme na pevno, nesmú byť prekrížené, pretože pri lození si môže - hlavne mladý leguán zlomiť chvost. Na dno terária doporučujem pevnú podlahu bez substrátu - nehrozí riziko zožrania a nemusime si lámať hlavu pri výbere a hlavne odpadá riziko tvorenia baktérií a ľahšie sa udržuje v čistote. Použiť môžme  linoleum,dlažba,plávajúca podlaha.  Niektoré leguány na zem nelozia.
Živé rastliny v teráiu nemajú dlhú životnosť, leguány ich buď zožerú, alebo polámu. Keby ste sa predsa  rozhodli do terária rastliny umiestniť, zamerajte sa na nejedovaté druhy. Umelé rastliny sú síce trvácnejšie, ale neodporúčam výrobky pochádzajúce z Číny, kvôli nevhodným materiálom a farbám.

 
Hygiena:
Je to čistotné zviera, časom sa naučí robiť svoju potrebu na jedno miesto kam podložíme noviny alebo nádobu s vodou vhodných rozmerov. Ja používam vaničku na kúpanie detí , voda sa vyleje , odpadá veľa práce a je to jednoduchšie kôli hygiene.
Leguány sa radi kúpu a plávajú a ak máme možnosť zakomponovať do terária nejaký druh bazénu, neváhame. Pozor, radi do vody robia svoju potrebu, preto pripadá dosť práce a nákladov na vodu, niekedy ju meníme aj viackrát denne a teplota vody musí byť minimálne 25 st. Celzia , preto je lepšie ho naučiť na kúpanie vo vani. Leguána rosíme viackrát za deň, najmä zo začiatku kým si zvykne na nás a  manipuláciu v teráriu.


Ohrev a osvetlenie terária.
Leguán   zelený je denný druh - aktívny je cez deň a v noci spí. Všetku svoju energiu čerpá zo slnka, je závislý na teplote okolia a preto mu musíme slnko nahradiť umelými zdrojmi.  Aby prebehol správny proces trávenia, leguán potrebuje teplotu od 32 st., na vyhrievacom mieste musí byť teplota od 35 – 38st a musí mať možnosť zliezť do chladnejšej časti terária, kde udržujeme teploty od 25 do 28 st.. V noci nesmie teplota klesnúť dlhodobo pod 20 st.Osvetlenie a ohrev riešime kvalitnými halogénovými – bodovými svietidlami, ktoré nasmerujeme na viacero miest, kde sa bude leguán ohrievať a tráviť väčšinu času. Na tieto miesta neumiestňujeme misky s vodou a potravou.

Takéto kvalitné svetlá pri menších teráriách do výšky 150 cm umiestníme nad strop teraria.Ten doporučujem zhotoviť z dierovaného materiálu - napr. rôzne druhy pletív s malými okami.V takomto prípade lampy zbytočne nezaberajú priestor malému legovi a nehrozí možnosť škaredej popáleniny.Tie sa zvyčajne zle a dlhodobo liečia.

Pre leguány sú podstaté dva druhy UV žiarenia:
UVA: toto žiarenie vydáva väčšina druhov svietidiel, má priaznivý vplyv na psychiku zvierat, ich farbu a správanie.
UVB:je to najdôležitejšia zložka ultrafialového žiarenia, s jeho pomocou prebieha v organizme leguána syntéza vitamínu D 3, pri jeho nedostatku trpia leguány nemocou MBD /metabolic bone disease/ - metabolická porucha kostí. Väčšinou je neliečiteľná a  končí úhynom leguána.
Je niekoľko druhov zdrojov UVB žiarenia - klasické lineárne trubice, kompaktné svietidlá –do klasickej objímky /E27/ a vysokotlaké výbojky. Sú to všetko špeciálne typy svietidiel dostupné v špecializovaných obchodoch. Je nutné si uvedomiť, že do tak veľkého terária musíme kombinovať viacero druhov  svietidiel. Lineárne trubice a kompaktné žiarivky sú pre leguány nevhodné. Majú malý podiel UVB žiarenia a slabú účinnosť, iba niekoľko  cm od telesa. Netreba šetriť a hneď kúpiť kvalitnú výbojku.

Vložené financie sa vrátia na životnosti a kvalite svetelných zdrojov,ale hlavne na zdraví a spokojnosti leguána.Tento fakt veľa chovateľov podceňuje , zbytočne vznikajú zdravotné problémy, nežravosť,zlý proces trávenia.

Dobré podmienky potrebuje leguán od malička,keď sa to zanedbá nedôjde k správnemu vývinu,samičky riadne nedospejú.V dospelosti zas sa často vyskytujú problémy s kladením vajíčiek a väčšinou končia na operačnom stole u veterinára alebo úhynom.
Svetlá montujeme do terária na strop - toto platí pri vysokých teráriách -  tak, aby nebola možnosť spálenia sa leguána o svietidlo a dodržujeme predpísanú vzdialenosť udávanú výrobcom lampy!

Sklo Uvb žiarenie neprepúšťa,maximalne špeciálne a drahé sklá. Treba si uvedomiť,že leguány výborne šplhajú a skáču !
Ak máme možnosť vystavovať leguána priamemu - nefiltrovanému žiareniu – ubytujeme ho na leto do voliéry /pozor na nočné teploty - nesmú klesnúť dlhodobo pod 20 st , pozor na prievan a dážď/.

Veľa chovateľov podceňuje dôležitosť UVB žiarenia ,preto som s dovolením autorov vložil odkazy na špecialne články o svetlách a ich recenziách.

https://www.euzelva.estranky.cz/clanky/mereni-zdroju-uv-vybojky.html

https://www.euzelva.estranky.cz/clanky/mereni-zdroju-uv-zarivky.html

https://www.euzelva.estranky.cz/clanky/mereni-zdroju-uv-trubice.html

https://www.terashop.cz/ 

 
Dostupnosť:
Leguána už teraz kúpime  hocikde, existujú rôzne teraristické predajne, burzy, výstavy, cez inzeráty a je bohužiaľ veľa dovozcov, ktorí vozia leguány v zlom zdravotnom  stave zo zahraničia.Väčšina zvierat aj tak pochádza z faremných odchovov zo zahraničia.Dokonca mnohí predajcovia sa nehanbia predávané mláďatá vydávať za svoj odchov.
Pri kúpe leguána si dávame pozor: kupujeme čulé bystré zviera, nesmie byť apatické. Musí mať jasné čisté oči a okolie kloaky. Tlama je pekná ružová s rovnými nepokryvenými čeľusťami. Na pokožke nesmú byť spáleniny, opuchy, jazvy a je peknej zelenej zdravej farby Pozor na roztoče pod šupinami a hlavne musí žrať, brucho musí byť plné,netrčia rebrá. Je dobré si zobrať so sebou človeka,ktorý  má skúsenosti s jaštermi, aby ste predišli prípadnému sklamaniu z úhynu zvieraťa.
Pri kúpe od predajcu,ktorý tvrdí ,že ide o jeho vlastné odchované mláďatá treba vyžadovať aj foto rodičov,prípade chovného zariadenia.
U poctivých chovateľov nie je problém tieto údaje získať,dokonca takýto chovateľ je hrdý na svoj odchov a v prípade dohody Vám umožní osobný výber u neho doma.
 

Záver:

Treba si uvedomiť jednu vec:  Kúpou tohoto krásneho plaza len všetko začína, cena za zviera je len zlomok sumy, ktorú vynaložíme na energie, techniku, stravu, lieky a vitamíny v budúcnosti.

Väčšina obchodníkov zavádza,že je to vhodné a jednoduché zviera na chov pre začiatočníkov! Toto je obyčajné a hrubé klamstvo! Slúži nepoctivému predajcovi iba za účelom rýchleho predaja!
Leguán zelený sa dožíva pri správnej opatere aj 25 rokov, môže dorásť do dĺžky 200cm, je náročný na priestor, stravu, musíte sa mu venovať, je to inteligentný a spoločenský tvor, no v období párenia môže byt nevyspytateľný. Niektorí jedinci môžu byť agresívni a medzi sebou neznášanliví.

Treba si dať pozor aj na platnú legislatívu.Iguana iguana spadá pod dohovor Cites - II / B.Nie je síce povinnosť registrácie,ale chov sa eviduje na Druhovej karte exemlára živočícha a je potrebný aj doklad o nadobudnutí.
Ja som tomuto zvieraťu neodolal a v súčastnosti chovám troch takýchto zelenáčov.Odchov sa mi zatiaľ nepodaril,samička bola na svoj vek malá a  prvá znáška prišla podľa mňa zavčasu.Aj tak pri prvých znáškach bývajú vajíčka neoplodnené.

Zdroj: https://www.johny31.estranky.sk/clanky/chov-a-starostlivost-o-iguana-iguana_.html